print rating کد خبر: 16950/ تاریخ مخابره: 1395/11/16 16:33:0 / تعداد بازدید : 1322 نفر

»صفحه اصلی/ گفتگو و مصاحبه
ايران جزو ۵ كشور برتر جهان در دقت موشكي است/ مذاكره بدون قدرت دفاعي يعني مذاكره براي تسليم
سردار وحيدي: ايران جزو ۵ كشور برتر جهان در دقت موشكي است/ مذاكره بدون قدرت دفاعي يعني مذاكره براي تسليم رئيس مركز تحقيقات راهبردي دفاعي تاكيد كرد: چه سرمايه‌گذاري بزرگي در منطقه انجام داده‌اند و اين در حالي است كه ايران مي‌تواند با يك حركت همه معادلات را برهم بزند.

يشتر او را به يك فرمانده عالي رتبه نظامي مي‌شناسند. فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي پيش از سرلشكر قاسم سليماني بوده و سال‌ها در اين سمت به نظام اسلامي و كشور خدمت كرده است.

 

سردار احمد وحيدي از فرماندهان با سابقه جنگ تحميلي و وزير دفاع در دولت دهم است. او حالا بعد از پايان يافتن دوره وزارتش، در مركز تحقيقات راهبردي دفاعي كه مركزي زيرنظر ستادكل نيروهاي مسلح است، مشغول به كار است. او علاوه بر اين، رياست كميسيون سياسي، دفاعي و امنيتي مجمع تشخيص مصلحت نظام را نيز عهده‌دار است.

 

وي درباره توان موشكي كشور، ايران را جزو 5 كشور برتر دنيا در دقت اصابت موشك به هدف برشمرده و مي‌گويد: شايد مي‌توان گفت كه ما جزو پنج كشوري هستيم كه از موشك‌هايي با دقت بالا و دقتي كه به دقت نقطه زني تعبير مي‌شود، برخورداريم و اين توان بالاي كيفيت و تكنولوژيكي ما است كه امروز باعث ترس و واهمه دشمنان شده است.

 

سردار وحيدي در اين مصاحبه گفته است: الگوگيري از اين بازدارندگي موشك به خوبي در جنگ سي و سه روزه، جنگ 22 روزه، جنگ 8 روزه و در جنگ 51 روزه ملاحظه شد. يعني از الگوي كاملا شناخته شده و تعريف شده كه مبتكرش ايران بود، استفاده شد و آنها از حمايت‌هاي ايران هم برخوردار شدند.

 

رئيس مركز تحقيقات راهبردي اشاره‌اي هم به موضوع فضا و توان ايران در اين حزوه كرده و فضايي‌شدن ايران بدون داشتن توان موشكي را غيرممكن دانسته و مي‌گويد: ما اگر قدرت موشكي نداشتيم هيچ گاه نمي‌توانستيم ماهواره در مدار قرار دهيم. با داشتن موشك‌هاي خوب و توانمند است كه امروز مي‌توانيم در فضا ماهواره بگذاريم و جزو ده كشور برتر در اين حوزه شويم.

 

وي در بخش ديگري از اين گفت‌وگو، تعيين ميدان جنگ و پاسخ ايران در صورت وقوع هر جنگي را بر عهده ايران دانسته و هشدار مي‌دهد كه، در آن حال طبيعتا همه كساني كه درگير اين صحنه هستند و هم كساني كه به اين صحنه كمك مي‌كنند، مقصر خواهند بود. در دفاع مقدس با وجود اينكه خيلي از اين كشورهاي مرتجع همسايه و منطقه كمك‌هاي فراواني به رژيم بعثي كردند و اساسا رژيم بعثي بر حمايت‌هاي آنها متكي بود اما جمهوري اسلامي از خود خويشتن داري بروز داد و جنگ را فقط در ميدان جنگ با عراق حفظ كرد و توسعه نداد اما معلوم نيست كه اگر جنگ ديگري عليه جمهوري اسلامي اتفاق بيفتد، جمهوري اسلامي چنين كاري را انجام دهد.

 

مشروح گفت‌وگوي با سردار وحيدي را در ذيل بخوانيد:

 

** اساسا چرا جمهوري اسلامي و كشوري مثل ايران به موشك نياز دارند و چرا ايران از بين همه تجهيزات و حوزه هاي دفاعي همچون جنگنده‌ و غيره، سرمايه‌گذاري اصلي خود را روي موشك‌ها گذاشته است؟

 

- سردار وحيدي: اين موضوع كه چه كشوري بر چه سلاحي تاكيد داشته باشد به دكترين نظامي آن كشورمربوط مي شود. در جمهوري اسلامي با توجه به سياست بازدارندگي كه در قالب دكترين بازدارندگي تعريف مي‌شود، بايد سلاح متناسب با اين دكترين را طراحي كنيم.

 

طبيعتا يكي از حوزه هاي مهم دكترين ما در موضوع بازدارندگي رسيدن به قدرت و تواني است كه طي آن دشمن خود را قادر و توانا براي حمله نبيند و اگر هم حمله‌اي از سوي دشمن انجام شد، بايد آمادگي آن چنان پاسخ كوبنده‌اي را داشته باشد كه از حمله كردن و تهاجم پشيمان شود.

 

*** نقش موشك در بازدارندگي

 

جمهوري اسلامي در جهت رسيدن به چنين قدرت و توان بازدارندگي بررسي‌هاي لازم را انجام داده و طبق اين بررسي‌ها، موشك به عنوان يكي ازعناصري كه مي‌توانست نقش لازم را ايفا كند، مورد توجه قرار گرفته است. البته ما نمي خواهيم بگوييم كه ساير ابزارها چنين نقشي را ايفا نمي‌كنند. تقريبا همه بخش‌هاي دفاعي و تسليحات به كار گرفته شده در راستاي همين دكترين هستند. اما نقش محوري موشك به اين خاطر مدنظر است كه مي‌تواند نقش بهتري را در اين حوزه ايفا كند چرا كه در اين راستا قدرت مقابله دشمن كمتر است.

 

شما ملاحظه كرديد زماني كه حزب الله لبنان شمال فلسطين را بعد از تهاجمات اسرائيل مي‌كوبيد، يا در غزه راكت‌هاي حماس شليك مي‌شد به رغم اينكه دشمن صهيونيستي سرمايه‌گذاري زيادي روي گنبد آهنين انجام داده بود، اما نتوانست موفق شود و شايد فقط توانست نزديك به 20 تا 25 درصد از راكت‌هاي حماس آن هم راكت‌هايي كه پيچيدگي فراواني نداشتند را نابود كند و اين نشان مي‌دهد كه قدرت مقابله با موشك از طرف دشمن كمتر و ضعيف است البته تاكنون طراحي‌هاي زيادي داشتند ولي موفق نبوده‌اند.

 

 

سردار وحيدي مي‌گويد:اگر دشمن خطايي بكند با قدرت به او پاسخ مي‌دهيم

 

 منبع: خبر گزاري تسنيم

انتهای پیام/
margin-right: -280px;
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
: