متن خبرسرلشكر حاج قاسم سليماني كيست؟
فرمانده سابق نيروي زميني ارتش آمريكا در جمع سناتورهاي آمريكايي گفت: قاسم سليماني خيلي زياد سفر مي‌كند، برويد او را دستگير كنيد يا به قتل برسانيد!


تاریخ : 1393/1/9 12:33:0
تعداد بازدید : 1823 نفر
نسخه چاپی: print

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، سردار سرلشكر قاسم سليماني متولد سال 1336 از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و فرمانده نيروي قدس سپاه است. وي اهل شهر رابر در استان كرمان است و در طول جنگ هشت ساله ايران و رژيم بعث عراق، فرمانده لشكر ۴۱ ثارالله بود.

وي كه بارها از جانب آمريكا متهم به دخالت در امور عراق شده‌است، در ۴ بهمن ۱۳۸۹ به درجهٔ سرلشكري ارتقا يافت.

حاج قاسم سليماني كيست؟

بنا به گفتهٔ سرلشكر سليماني، وي پس از پيروزي انقلاب اسلامي در عين ادامه كار در سازمان آب كرمان، به عضويتِ مجموعهٔ «سپاه افتخاري» كه به وسيلهٔ پدرِ شهيد قاضي تأسيس شده بود، درآمد.

سرلشكر سليماني بيان مي‌كند كه به محض بازگشت از مهاباد به رياست پادگان قدس سپاه در كرمان منصوب مي‌شود.

با حمله رژيم صدام به خاك ايران، سرلشكر سليماني چندين گردان از سپاهيان كرمان را آموزش مي‌دهد و به جبهه‌هاي جنوب اعزام مي‌كند و كمي بعد، خود در رأس يك گروهان به سوسنگرد اعزام مي‌شود تا جلوي پيشروي دشمن بعثي در جبههٔ مالكيه را بگيرد.

سرلشكر سليماني در بيشتر عمليات عمدهٔ نظامي دوران جنگ با عراق شركت كرد كه از مهم‌ترين آن‌ها عمليات والفجر 8 ( فتح فاو)، كربلاي 4، كربلاي 5 و تك شلمچه بود.

با پايان يافتن جنگ در سال ۱۳۶۷، لشكر ۴۱ ثارالله به فرماندهي سردار سليماني به كرمان بازگشت و درگير جنگ با اشراري شد كه از مرزهاي شرقي كشور هدايت مي‌شدند.

بي درنگ پس از آتش‌بس با عراق، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي مأمور مبارزه با قاچاقچيان مواد مخدر شد. قاسم سليماني تا هنگام انتصاب به فرماندهي نيروي قدس سپاه، با باندهاي قاچاق مواد مخدر در نزديكي مرزهاي ايران و افغانستان مي‌جنگيد.

سرلشكر قاسم سليماني در سال ۱۳۷۶ به فرماندهي نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي منصوب شد.

وي در هشت سال جنگ با دشمن بعثي و نيز مبارزه با باندهاي مواد مخدر در مناطق مرزي ايران و افغانستان تا پيش از انتصابش به فرماندهي سپاه قدس تجربهٔ بي مانندي اندوخت.

سرلشكر سليماني در نشست مقدماتي «كنفرانس جوانان و بيداري اسلامي» گفت: «ايران در جنوب لبنان و عراق نيز حضور دارد. در واقع اين مناطق به نوعي تحت تاثير عملكرد و تفكر جمهوري اسلامي ايران هستند.»

پس از وقوع يك انفجار مهيب در دمشق كه به كشته و زخمي شدن چندين مقام سوري انجاميد رسانه‌هاي جهان گزارش دادند كه قاسم سليماني نيز در ميان كشته شدگان قرار دارد.

چند روز پس از اين ادعا حاج قاسم سليماني در ديدار مسئولان نظام با رهبر معظم انقلاب اسلامي در تهران حضور يافت.

مقامات وزارت خارجه ايالات متحده آمريكا سرلشكر سليماني را متهم به همكاري با نيروهاي امنيتي سوريه و سركوب مخالفان بشار اسد كرده‌اند.

در پي اين اتهام وزارت خزانه‌داري ايالات متحده آمريكا وي را تحريم كرده‌است.

عمليات محرمانه كنگره آمريكا براي ترور سرلشكر سليماني

پس از تكرار بسيار نام قاسم سليماني در رسانه‌هاي جهان، خبرگزاري فرانسه خبري را منتشر ساخت كه از طرح ترور وي توسط دولت آمريكا پرده برداشت.

بر اساس اين خبر جك كين فرمانده سابق نيروي زميني ارتش آمريكا كه در نشست كنگره آمريكا حضور داشت با اشاره به طرح ترور مقامات ايراني به ويژه مقامات ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامي گفت: چرا آن‌ها را به قتل نرسانيم؟ آن‌ها قريب به هزار آمريكايي را كشته‌اند(!)، چرا ما عامدانه آن‌ها را ترور نكنيم؟ نمي‌گويم كه اقدام نظامي انجام دهيم، من پيشنهاد مي‌دهم عمليات محرمانه انجام دهيم. بايد فشارهاي شديدي روي آن‌ها اعمال كنيم.

همچنين رويل مارك گريچ از كارشناسان مؤسسه دفاع از دموكراسي اظهار داشت: آنان به اندازه ما داراي منطق نيستند، فكر نمي‌كنم بتوانيد بدون به قتل رساندن يكي از آن‌ها، مرعوبشان كنيد. قاسم سليماني خيلي زياد سفر مي‌كند، برويد او را دستگير كنيد يا به قتل برسانيد!

در همين زمينه سردار رمضان شريف، مسئول روابط عمومي كل سپاه در گفتگو با خبرنگار دفاعي - امنيتي باشگاه خبرنگاران، با اشاره به سياست‌هاي خصمانه آمريكا عليه ايران، اظهار داشت: مباحث مطرح شده از سوي آمريكايي‌ها نشان دهنده اين است كه سياست‌هاي آمريكا به دليل عدم تطبيق با شرايط جهاني و به ويژه شرايط منطقه، عمدتاً با شكست مواجه شده است.

وي افزود: پس از پيروزي انقلاب، آمريكايي‌ها طرح‌هاي متعدد و متنوعي را در حوزه‌هاي مختلف عليه انقلاب اسلامي به منظور انهدام انقلاب و جلوگيري از توسعه و تبيين گفتمان انقلاب در منطقه اجرا كرده و فشارهاي زيادي را همراه با ترفندهاي جديد براي تغيير رفتار مسئولان كشورمان به طور پيوسته داشته و دارند.

سردار شريف در پاسخ به اين سؤال كه چرا نوك پيكان اقدامات آمريكا به طور معمول متوجه سپاه قدس است، گفت: تصور آمريكايي‌ها اين است كه ناكامي در لشكركشي چندين ساله به عراق و افغانستان و از دست دادن حوزه نفوذشان در فلسطين و لبنان ناشي از كاركردهاي نيروي سپاه قدس است، به همين دليل آمريكايي‌ها در رفتاري بسيار عجيب كه شايد اولين بار در دنيا صورت گرفته باشد، طي يك مراسم رسمي در كنگره آمريكا از فرمانده سپاه قدس به عنوان هدف ترور نام مي‌برند.

مسئول روابط عمومي سپاه گفت: اساس بحث آمريكايي‌ها در سناريوي اخير اين بود كه چون ايران قصد انجام عمليات تروريستي داشت، بايد مورد بازخواست قرار بگيرد، اما از سوي ديگر در تناقضي آشكار خودشان بحث ترور مقامات سپاه پاسداران را مطرح مي‌كنند.

وي ادامه داد: آن‌ها هيچ سند و مدركي كه ايران را به عنوان طراح ترور سفير عربستان معرفي كنند ندارند و نخواهند داشت تا بتوانند آن را ارائه كنند و انجام اين مسائل با سياست‌هاي نظام مقدس جمهوري اسلامي و وظايف مربوط به سپاه قدس به هيچ عنوان همخواني ندارد.

سردار شريف تاكيد كرد: فرهنگ اسلام، انقلاب و گفتمان امام (ره) مورد توجه مردم منطقه و ساير نقاطي كه مسلمانان در آن حضور دارند و همچنين مورد توجه آزاديخواهان جهان قرار گرفته كه گسترش حوزه نفوذ انقلاب اسلامي ناشي از مقاومت، ايثار و از خود گذشتگي ملت ما است.

وي با اشاره به ترور شهيدان صياد شيرازي و شوشتري توسط منافقين مزدور آمريكا خاطرنشان كرد: منطق ترور به قصد رسيدن به هدف، منطق آمريكايي‌هاست و صدها مورد از اين قبيل ترورها در كشور ما و كشورهاي همسايه مانند ترور برهان الدين رباني و آيت‌الله حكيم و ترورهاي متعددي كه در لبنان و فلسطين توسط آمريكا، رژيم صهيونيستي و برخي گروه‌هاي دست ساز آمريكا انجام شد مؤيد اين مطلب است.

سرلشكر سليماني: مقام معظم رهبري اعلام كردند از فلسطين حمايت مي‌كنيم
سرلشكر حاج قاسم سليماني در نشست با جمعي از پيشكسوتان و يادگاران دوران دفاع مقدس استان كرمان اظهار داشت: يكي از موضوعات مهمي كه امروز با آن مواجه هستيم، ايجاد حساسيت نسبت به شيعيان است و بايد نسبت به اين موضوع توجه عمومي به ‌وجود آيد كه در عراق، پاكستان، سوريه و ... دليلي اين شيعه‌كشي‌ها چيست و علما در مورد اين موضوع نگران هستند.

فرمانده نيروي قدس سپاه معتقد است به بركت انقلاب اسلامي پيوستگي بين شيعيان صورت گرفته و اين بركه‌ها و درياچه‌هاي گسسته به هم پيوند خوردند و شيعه و تشيع در جهان موضوعيت پيدا كرده است.

وي در آن نشست گفت: در موضوعات مهم از جمله سوريه حساسيت مردم كوچه و بازار با حساسيت مسئولان برابر است و مردم نگران هستند و اين وضعيت در بين تمام مسلمانان جهان وجود دارد.

فرمانده دوران دفاع مقدس اعتقاد دارد كه در صورت ثبات، عراق تأثيرگذاري مطلوبي بر جهان عرب دارد و صدور انقلاب گاهي به كار فرهنگي نياز دارد و گاهي ايجاد ساختار بسيار مؤثر است.

به گفته وي، برخي كشورهاي عربي تلاش دارند وضعيت عراق را به گذشته باز گردانند، اما وضعيت كنوني عراق ادامه دارد و برگشت اين روند غيرممكن است و آمريكا و برخي كشورهاي منطقه 90 درصد راه را رفتند كه مسير را از راه قانوني و انتخابات برگردانند كه موفق نشدند.

وي مي‌گويد: در دنيا هيچ كشوري به اندازه ايران مدافع منافع اهل سنت نبوده است و هيچ كشور عربي جرأت نكرده يك فشنگ به فلسطيني‌ها بدهد، اما مقام معظم رهبري اعلام كردند از فلسطين حمايت مي‌كنيم.

فرمانده نيروي قدس سپاه معتقد است كه آمريكا در افغانستان شكست كامل خورده و ماندگار نيست، البته پايگاه‌هاي خود را نگه مي‌دارند، اما وارد صحنه جنگ نمي‌شوند و آمريكايي‌ها و اروپايي‌ها در حال فرار از افغانستان هستند.

وي در همان نشست گفت: در سوريه برخي كشورهاي عرب ميلياردها دلار هزينه مي‌كنند تا اوضاع را متشنج كنند، اما ملت و دولت سوريه ايستادگي مي‌كنند. همچنين در انتخابات پيشين لبنان يك ميليارد و 200 ميليون دلار هزينه كردند تا حزب‌الله پيروز نشود، اما موفق نشدند.

سرلشكر سليماني اعتقاد دارد در داخل كشور بايد توجه به مديريت و حمايت از مركزيت نظام اسلامي باشد، چرا كه قدرت ايران بر بيرون بسيار اثر دارد و موفقيت‌هاي صنعتي و تكنولوژي ايران موجب سرافرازي جهان اسلام است و مسلمانان احساس قدرت و قوت مي‌كنند و اين روند تداوم دارد.

رهبري سرلشكر سليماني را شهيد زنده ناميد

رهبر معظم انقلاب اسلامي در سال 1376 و در ديدار اعضا و مسئولان ستاد برگزاري كنگره بزرگداشت سرداران و ۸ هزار شهيد استان‌هاي كرمان، سيستان و بلوچستان و هرمزگان خطاب به سردار سليماني كه در آن مقطع فرمانده لشكر ۴۱ ثارالله استان كرمان بود، فرمودند: خود شما هم كه آقاي سليماني باشيد در نظر ما شهيديد.

حضرت آيت‌الله العظمي خامنه‌اي همچنين در سفر خود به استان كرمان در سال 1384 و در ديدار با خانواده‌هاي شهداي استان كرمان اين جمله را خطاب به سرداران حاضر در اين جلسه بيان فرمودند: آن‌هايى كه به جبهه‌هاى جنگ رفتند و خطر را پذيرفتند و جان خودشان را كف دست گرفتند و همه‌ نيروى خودشان را صرف كردند، خداى متعال خواست اين‌ها زنده بمانند و بركاتشان براى كشورشان و دنياى اسلام ادامه پيدا كند. سردار سليمانى هم ايثارگر است - او هم يك شهيد است - سردار رئوفى هم همين‌طور؛ سردار احمديان هم همين‌طور. اين سرداران، شهيد زنده‌اند؛ به شرطى كه اين راه را ادامه دهند. البته اين شرط و شروط براى همه است.

تا راه خدا را ادامه مى‌دهيد، جزو صالحين‌ايد؛ اگر كج رفتيد، همه چيز تمام مى‌شود. همه‌ ما همين‌طوريم؛ بنده هم همين‌طورم. اگر كج قدم گذاشتيم، نمى‌شود بگوييم ما كسى هستيم كه يك روز فلان كار را كرديم. كسانى كه در راه خدا جهاد كردند، جهادشان محفوظ است؛ اين ذخيره‌اى است كه خداى متعال در آن دنيا براى آن‌ها نگه داشته است.


منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به خبر امتیاز بدهید:
امتیاز : rating
  نظرات