متن خبرشگفتی خبرنگار آمریکایی از خانه مرجع شیعیان
در ایام بیماری آیت الله العظمی بروجردی(قدس سره) برخی رسانه های مهم جهان پیگیر اخبار روزانه مربوط به این مرجع بزرگ شیعیان بودند و برخی با اعزام خبرنگار به قم وضعیت ایشان را مخابره می کردند.


تاریخ : 1392/6/19 9:14:0
تعداد بازدید : 910 نفر
نسخه چاپی: print

به گزارش بسیج پرس، «سید محمد حسین علوی» در کتاب "خاطرات زندگانی آیت الله بروجردی" خاطره ای را از یک خبرنگار آمریکایی که در آخرین روزهای حیات این مرجع بزرگ شیعه برای تهیه گزارش به قم آمده بود، نقل می کند..... جوان متوسط القامه نسبتاً خوش سیمایی از در وارد شد و خود را معرفی کرد و گفت: خبرنگار یکی از روزنامه‌ های بزرگ و معروف آمریکا هستم و به من مأموریت داده شده است از بیروت به قم بیایم و اطلاعاتی درباره سلامت و زندگانی آیت الله بروجردی کسب کنم.

وی ابتدا مطالبی در پیرامون اسلام، آثار اسلام، و امور مذهبی سؤال کرد و بعد هم درباره زندگی آیت الله فقید سؤالاتی پرسید که به همه به تناسب جواب داده شد.

آنگاه سؤالی کرد که بسیار جالب بود و این خاطره را هم به همین مناسبت نقل می‌کنم، گفت: آقا کجا هستند؟ جواب دادم: در اندرونی هستند. سئوال کرد: عمارت اندرونی هم به همین خرابی است!‌ جواب دادم: خیر و بلافاصله اضافه کردم بسیار از این عمارت خراب‌تر است. سؤال کرد: آیا می‌توانم عمارت اندرونی را ببینم. جواب دادم مانعی ندارد و او را از راه زیرزمینی فاصله بین اندرونی و بیرونی به داخل حیاط راهنمایی کردم .

این خانه کهنه و قدیمی، اتاق‌های شکسته و ترک خورده، درهای قدیمی و رنگ و رو رفته، آنچنان اثری در این مرد کرد که گویی به کلی از اطراف خود غافل شده است. سؤال کرد: آقا کجا هستند؟ جواب دادم: در آن اتاق خوابیده‌اند. پرسید: می‌توانم ایشان را ولو در خواب ببینم؟ آقای دکتر ایشان را راهنمایی کردند و از لای در به درون اتاق که رختخواب آقا در وسط آن گسترده شده بود نگاه کردند.

سبحان الله! مردی که کسالتش در دنیا آنچنان مهم تلقی شده است که روزنامه های آمریکا به خبرنگاران خود مأموریت پیگیری احوال او را داده اند، این چنین ساده و بی آلایش در این اتاق قدیمی با طاق شکسته و ترک خورده استراحت می کند؟

شاید این مطلب برای آن خبرنگار باور کردنی نبود ولی آقا را در میان همان اتاق ساده بدون تشریفات می‌دید که چشم به روی هم نهاده و لبخند همیشگی خود را به گوشه لب دارد و گویی به همه چیز و همه دنیاپرستان بی‌خبر و حریص می‌خندند.

در حالی که آثار تعجب و حیرت عمیق در قیافه‌ این خبرنگار دیده می‌شد و گویی دیدن این صحنه‌ بی‌اندازه ساده و بی‌آلایش به کلی مسیر افکارش را عوض کرده است به نگارنده و دکتر اظهار کرد: خیلی عجیب است، بسیار شگفت‌آور است که این مرد با این عظمت در این چنین خانه و مکان و با این سادگی و بی‌آلایشی زندگی می‌کند.

آن وقت از نگارنده سوال کرد: شما به واتیکان مسافرت کرده‌اید؟ جواب منفی دادم.‌ گفت: اگر رفته بودید می‌دیدید که کاخ اختصاصی پاپ و رئیس مذهبی کاتولیک دارای چه تزئینات عجیبی است و دارای چه تشریفاتی است.

خبرنگار جوان سپس دست به ستون گچی کنار عمارت زد و گفت: شیعه احتیاج به تبلیغ و مبلغ ندارد؛ فقط شما از همین زندگی ساده این مرد فیلم برداری کنید و به دنیا نشان دهید که مردی که کسالتش دنیا را به خود متوجه کرده است با این سادگی و در این خانه کهنه و قدیمی با چنین وضعی زندگی می‌کند در حالی که هر ماه میلیون‌ها تومان پول مستقیم و غیر مستقیم به او می‌رسد و او هم به دیگران می‌رساند.

منبع : ابنا


به خبر امتیاز بدهید:
امتیاز : rating
  نظرات


موضوع: نظر جدید نام نظر دهنده: ناشناس زمان ارسال: 27/12/2013 10:49:17 ب.ظ نظر جدیدمسِِئولین ودولتمردان ومجتهدین امروز بخوانندوببینندکه مراجع وبنیانگذارانقلاب چگونه زندگی کردندواینقدربه فکرمال اندوزی وقدرت طلبی نباشند وبیشتربفکر توشه آخرت باشند نه بفکرساختن عمارت

موضوع: نظر جدید نام نظر دهنده: ناشناس زمان ارسال: 08/12/2013 05:56:21 ب.ظ عالی بود.از تهیه کننده ممنونم.

موضوع: نظر جدید نام نظر دهنده: ناشناس زمان ارسال: 30/10/2013 11:19:16 ب.ظ نظر جدید
امیدوارم درسی برای امثال ما بسیجیان رهرو آقا باشد.


موضوع: نظر جدید نام نظر دهنده: ناشناس زمان ارسال: 13/10/2013 01:46:28 ب.ظ از افتخارات ما ملسلمانان علی الخصوص شیعیان همین بس که مراجع ما به جای دنیا پرستی، خدا پرست به معنای واقعی هستند که دنیا را به تحسین وا میدارد و شاگردانی تربیت میکنند که مرد قرن 20میشود و همه دنیا را در برابر اسلام به زانو درمی آورد

موضوع: نظر جدید نام نظر دهنده: ناشناس hc از کرامات اقا هر چی بگوییم کم است روحش منور تر باد زمان ارسال: 07/10/2013 04:19:06 ب.ظ نظر جدید