آرشیو نوشته ها

شهيد كريمي به روايت پسرش/ جامعه امروز به حاج داودها نياز دارد
 جامعه امروز به حاج داودها نياز دارد
همه نزديكان و دوستان حاج داود، شهادت مي‌دهند كه زندگي و مرگ او بر پايه شعاير و معارف ديني بود و بس. اما چگونه است مردي با اين درجه از استغنا از خلق خدا، گرايش‌هاي فكري نسل‌هاي مختلف را به خود جذب نموده.

پذیرایی از اسیر عراقی با نان برشته و پرتقال!
پذیرایی از اسیر عراقی با نان برشته و پرتقال!
نه از نماز چیزی می‌دانستم و نه حتی یک روز روزه گرفته بودم و اصلاً نمی‌دانستم که تقلید یعنی چه؟! آهسته آهسته به برکت همجواری با میزبانان و هم‌میهنان مؤمن، در کلاس‌های مختلف اردوگاه شرکت کرده، از کتابخانه اردوگاه نیز استفاده‌های فراوان بردم.

آقا محل قبر من را نشان داده است!
آقا محل قبر من را نشان داده است!
۱۰ روز بعد جنــازه اش را آوردند، دقیقاً در همان جــایی که با انگشـت کشیــده بود خاکـش کــردند.

مردان قبیله غیرت(سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی)
مردان قبیله غیرت(سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی)
روز 26 مرداد 1369 ، ميهن اسلامي شاهد حضور عزيزاني بود که پس از سال‌ها اسارت در زندان‌هاي مخوف رژيم بعثي صدام، قدم به خاک پاک ميهن اسلامي خود مي‌گذاشتند. اين روز يکي از خاطره‌انگيز‌ترين روزهاي تاريخ انقلاب اسلامي است که شاهد حضور و آزادي مرداني بود که در راه عهد و پيماني که با خدا بسته بودند

ماجراي پشه‌هايي كه خواب از سر رزمنده‌ها مي‌برد
ماجراي پشه‌هايي كه خواب از سر رزمنده‌ها مي‌برد

مجبور بوديم كه در هواي گرم، داخل سنگر را آتش بزنيم تا بتوانيم نيم ساعت از دست پشه‌ها راحت بخوابيم. از آن موقع پوتين‌ها را به پا مي‌كرديم، شلوارمان را هم روي پوتين‌ها مي‌آورديم و كش رويشان مي‌انداختيم و داخل كيسه مي‌رفتيم.


سالروز عمليات ثارالله؛ عملياتي كوچكي كه فتوحات زيادي به همراه داشت
عملياتي كوچكي كه فتوحات زيادي به همراه داشت

عمليات ثارالله ايذايي و نامنظم بود و در هر زمان احتمال داشت، دشمن دستور تمركز آتش بر سر قوا را به دليل عقب راندن نيروهاي اسلام بدهد. در اين عمليات به دليل پيش بيني نامناسب ميزان آتش دشمن نيروهاي اسلام به آن موفقيتي كه در نظر داشتند دست نيافتند.


عراقي‌ها پايش را قطع كردند
عراقي‌ها پايش را قطع كردند

آنچه در اين گزارش مي‌خواند دست نوشته‌اي از امير مقدم برومند، عكاس و مستند ساز دفاع مقدس است كه در وبلاگ خود از دوست جانبازش نوشته است.


شهید ابراهیم هادی/شهیدی که جنبه معروف شدن داشت!
شهید ابراهیم هادی/شهیدی که جنبه معروف شدن داشت!
به من و تو نظر شد . خدا نظر کرد . به شهید هم خدا نظر کرد ولی انگار زیر نامه ی او امضایی از حسین علیه السلام هم به خط عشق اضاف هک شد . دنیای امروز دنیای نیازمندی ها و دردمندی هاست. دنیای گذر عمر است بی عشق به خدای سنجاقک و خدای پروانه های قشنگ. قاصدک ها خبرخوش دارند و شهیدان خبر از باغی از نور و رویایی از حضور . خبری از جشن حضور بندگان خوب خدا به همین زودی . و من و تو می دانیم کجای قصه هستیم ؟

402 دستگاه بنزی که دخترصدام به عنوان جایزه تعیین کرده بود
402 دستگاه بنزی که دخترصدام به عنوان جایزه تعیین کرده بود

دختر صدام حسین با پدرش 48 ساعت قبل در قرارگاه رده عقب برای ما سخنرانی کرده‌اند و دختر صدام تعداد 402 سوئیچ بنز سواری آلمانی را به ما نشان داد و قول داده که هر نفری که روی ارتفاع 402 برود از همین مکان جایزه را بگیرد.


پدری که در جبهه دور از چشم پسرش بود
پدری که در جبهه دور از چشم پسرش بود

همسر مرحوم «حاج‌علی‌اصغر رستگار» می‌گوید: حاج آقا در دوران جنگ که به جبهه می‌رفت، کاظم را نمی‌دید؛ اگر هم می‌دید خودش را کنار می‌کشید تا پسرم با دیدن او ناراحت نشود.


روایت تفحص/ شهیدی که نمی‌خواست پیدایش کنیم
شهیدی که نمی‌خواست پیدایش کنیم
هوا صاف بود؛ مشغول جستجو بودم؛ داخل گودال یک پوتین دیدم؛ با بیل وارد گودال شدم؛ هر چه که از گودال خارج می‌کردم، دوباره برمی‌گشت؛ یکی از عشایر حرفی زد که به دل خودم هم افتاده بود؛ «او نمی‌خواهد برگردد! او می‌خواهد گمنام بماند».


وقتي مردم خلبان ايراني را اشتباهي كتك زدند
وقتي مردم خلبان ايراني را اشتباهي كتك زدند

در حالي كه روي زمين افتاده و از درد به خود مي‌پيچيدم، ناگهان خود را در احاطه مردم محلي ديدم. آنها با ديدن صحنه فرود من به خيال اين كه عراقي هستم جهت دستگيري‌ام به سمت من دويده و حالا در اطرافم قرار داشتند.


روايت تفحص راز كبوتري كه خبر از شهيد گمنام آورده بود
 راز كبوتري كه خبر از شهيد گمنام آورده بود
شهيد محمودوند مي‌گفت: در گرماي طاقت‌فرساي منطقه فكه، ناگهان ديدم يك كبوتر سفيد و زيبا، بال و پر زنان آمد و روي چنگك بيل نشست. بعد هم شروع كرد به نوك زدن به بيل. همه با تعجب به اين صحنه نگاه مي‌كرديم.

یادی از رزمنده و جانباز سالهای جنگ، حاج علیرضا رحمانیان بابابزرگ جبهه‌ها هم رفت
بابابزرگ جبهه‌ها هم رفت
او با اینکه سن زیادی داشت و بخشی از خاطرات دفاع مقدس را از یاد برده بود، اما وقتی نام رفقای شهیدش را می‌شنید، اشک می‌ریخت و از درون به یاد آن روزهای پرحماسه می‌سوخت.

سخنی از سیدآزادگان درباره اخلاق اسلامی
سخنی از سیدآزادگان درباره اخلاق اسلامی
انسان، از نظرعقلی با توجّه به راهنمایی هایی که مکتب به او انجام می دهد و اصول اخلاقی که از نظر عقل برای او پسندیده است، باید اصول اخلاقی برایش ملکه شود؛ یعنی خوش برخوردی ها در جهت مثبت و فریاد زدنها، داد و بیداد کردن ها، فحش و ناسزا گفتن ها ازجهت منفی.

به مناسبت سالروز شهادت شهيد «عباس صابري»/ روايتي از تفحص در فكه به عشق حضرت عباس(ع)
 روايتي از تفحص در فكه به عشق حضرت عباس(ع)
شهيد تفحص «عباس صابري» هشتم مهر 1351 در تهران به دنيا آمد؛ او از سال 1364 در حالي كه 13 سال بيشتر نداشت، به جبهه رفت و در عمليات‌هاي والفجر هشت، كربلاي 5، بيت‌المقدس 2، بيت‌المقدس 4، بيت‌المقدس 7، تك عراق در سال 1367 و عمليات‌‌هاي بحران در خليج فارس مأمور در گردان مقداد در سال 1369 و برون مرزي با لشكر بدر(انتفاضه) در سال 1370 شركت كرد.

بازخواني عمليات الي بيت‌المقدس وآزادسازي خرمشهر
بازخواني عمليات الي بيت‌المقدس وآزادسازي خرمشهر
سوم خرداد سالروز آزادسازي خرمشهر در سال 1361 است. به همين مناسبت مروري داريم بر عمليات «الي بيت‌المقدس» كه منجر به آزادسازي خرمشهر شد.

فرمانده اي كه كردستان را از دست ضدانقلاب آزاد كرد
فرمانده اي كه كردستان را از دست ضدانقلاب آزاد كرد
شهيد سرلشكر پاسدار محمد بروجردي كه سردار و مسيح كردستان نيز از ديگر القاب اوست، از بنيانگذاران سپاه و عضو شوراي ۱۲ نفره تاسيس سپاه بود كه در روستاي دره گرگ از توابع شهرستان بروجرد در خانواده اي مذهبي متولد شد.

گوني هاي برنج روي دوش فرمانده لشكر
گوني هاي برنج روي دوش فرمانده لشكر

جوان از پله‌هاي آن طرف سكوي انبار پائين آمد. دالاني از قفسه را طي كرد و در انتهاي انبار، گوني را روي زمين گذاشت. بعد برگشت و گوني دوم را به دوش كشيد و پيش رفت. جوان تازه وارد در حال به زمين گذاشتن گوني دوم بود كه اين بار، استخوان كتفش سوخت. 


ماجراي شفا گرفتن شهيد صياد از امام رضا(ع)
ماجراي شفا گرفتن شهيد صياد از امام رضا(ع)

مادر شهيد صياد شيرازي روز عاشورا بچه در بغل، در يكي از خيابان‌هاي نزديك حرم علي‌بن‌موسي الرضا(ع) ايستاده بود، ناگهان صداي گريه كودك برخاست، اما دنباله صدا نيامد، مادر علي شنيد كه مي‌گفتند: «طفلكي تمام كرد، خفه شد!»


نكاتي خواندني از زندگي 2 نابغه و وصيتنامه 3 شهيد عشق به امام بورسيه سوربن و تورنتو را باطل كرد
عشق به امام بورسيه سوربن و تورنتو را باطل كرد
سال گذشته با راوي و پژوهشگر دوران دفاع مقدس، حجت‌الاسلام محمد صادقي همراه بوديم و با او برگه‌هايي از زندگي گوهربار شهيدان را ورق زديم. امسال هم با صادقي همراه و همكلام هستيم تا با او وصيتنامه‌، سيره و سبك و روش زندگي آن بزرگان تاريخ را مرور كنيم. بازخواني و مرور كوتاه زندگي شهيدان براي هر كدام از ما مي‌تواند يك الگوي مناسب، كاربردي و راهبردي براي زندگي باشد. تنها كافيست تا در كنار خوانش آن لحظات ناب، با لحظه‌اي درنگ و تفكر، بتوانيم خودمان را به آن مردان آسماني نزديك كنيم.

خاطره اي از شهيد «صياد شيرازي» به روايت دخترش چرا پدرم از اعطاي درجه سرلشكري خوشحال بود؟
چرا پدرم از اعطاي درجه سرلشكري خوشحال بود؟

مريم صياد شيرازي روايت مي كند: وقتي روز عيد غدير مقام معظم رهبري درجه سرلشكري را به پدرم اعطا كردند، به پدر گفتيم «راستش را بگوييد خيلي خوشحاليد درجه سرلشكري گرفتيد؟» اما جوابي نداد، طفره مي رفت و شوخي مي كرد. خيلي كه اصرار كرديم گفت «بله، خيلي خوشحالم ولي خدا شاهد است، خوشحالي من به خاطر اين درجه نيست... .


دست نوشته اي منتشر نشده از شهيد آويني؛ اكنون از من زنده تر كيست؟
اكنون از من زنده تر كيست؟

شهيد "مرتضي آويني " در دست نوشته اي كه تاكنون منتشر نشده مي نويسد: به نداي "موتوا قبل ان تموتوا" لبيك گفته ام و شهادت را برگزيدم كه جاودانگي همين است و اكنون از من زنده تر كيست؟ "مرتضي مصطفوي" از دوستان شهيد آويني مي گويد: روزي در خلوت سيد به ديدارش رفتم، از او خواستم متني برايم بنويسد، از زبان يك شهيد خطاب به كسي كه به زيارت مزارش آمده است.


مسابقه دو ميداني فرمانده لشكر با نيروهايش
مسابقه دو ميداني فرمانده لشكر با نيروهايش
او تا دو سوم مسير به همراه بيشتر افراد با شتاب كمي مي‌دويد، در قسمت پاياني آرام آرام به سرعتش اضافه كرد. وقتي بچه‌ها به پايان خط رسيدند او هم در ميان ده تن دونده پيشتاز قرار داشت. شهيد حسين خرازي از جمله فرماندهان مطرح دوران دفاع مقدس به ويژه عمليات فتح المبين است .

توهین بی پروا یک زن به علامه جعفری و خنده شهید مطهری
توهین بی پروا یک زن به علامه جعفری و خنده شهید مطهری

علامه جعفری تعریف می کرد تو یکی از زیارتام که مشهد رفته بودم به امام رضا گفتم «یا امام رضا دلم میخواد تو این زیارت خودمو از نظر تو بشناسم که چه جوری منو می بینی 


برخورد مقام معظم رهبری با دختر و پسری در كوه
برخورد مقام معظم رهبری با دختر و پسری در كوه
یكی از محافظان مقام معظم رهبری در خاطره ای گفت: یك روز كه مقام معظم رهبری به كوههای اطراف تهران برای كوه پیمایی رفته بودند، با دختر و پسری دانشجو برخورد می كنند كه به لحاظ ظاهری وضع نامناسبی داشتند. 

خاطرات يك بيمارستان صحرايي
خاطرات يك بيمارستان صحرايي
از هر طرف كه نگاه كني، توپ و تانك و خون و سر و صدا و آتش و خمپاره و...است. زندگي‌ات گير كرده لاي اين چيزها. نمي‌تواني كاري كني. جنگ است. گروهي با اهداف خاص به وطنت حمله كرده‌اند و تو فقط بايد دفاع كني. بايد هر روز دست قطع‌شده ببيني، بايد هر روز منتظر باشي تا خبر ناگوار بياورند.

پرنده غواصی که دوازده شهید را شناسائی کرد
پرنده غواصی که دوازده شهید را شناسائی کرد
بعضی از پرندگان به علت وجود پلک‌هایشان که مانند عینک غواضی عمل می کنند می توانند در عمق آب بروند، از طرفی چون مجیدی غواص بوده، پرنده مجیدی را دنبال خود می کشد، سپس به عمق آب رفته، مجیدی را با خود می برد.

واگویه ای با طلائیه؛ اینجا اشک ها مهمان خاک می شوند
اینجا اشک ها مهمان خاک می شوند
این‌جا، طلائیه است؛ قطعه‌ای از آسمان که خدا به اهلِ زمین هدیه کرده تا خودشان را در آن پیدا کنند.

شهیدی که در میلاد حضرت زینب (س) گره‌گشایی می‌کند
شهیدی که در میلاد حضرت زینب (س) گره‌گشایی می‌کند

دختر شهید می‌گوید: «پدرم در ایام ولادت حضرت زینب (س)، عجیب بذل و بخشش می‌کند». زینب نوروزی که 6 ماه پس از شهادت پدرش به دنیا آمده، می‌گوید «برخی از آشنایان و مردم شهر ماه‌ها در انتظار شب میلاد حضرت زینب (س) هستند تا در این روزها عیدی و حاجت خود را از او بگیرند.»

صفحه 2 از 3نخست   قبلي   1  [2]  3  بعدي   آخرين